چرا پیامبر فدک را به فاطمه بخشید؟

چرا پیامبر فدک را به فاطمه بخشید؟

چرا پیامبر فدک را به فاطمه هدیه کرد؟ به چه علت املاک و مزارع سنگین قیمت فدک را به فاطمه (علیهاالسلام) بخشید؟ پیامبر چه دوراندیشی در این زمینه می فرمود؟ آیا غاصبان خلافت علی متوجه مقصود پیامبر شدند؟و....

بجز هدایاى فوق العاده معنوى که پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله)‏ به دخترش فاطمه زهرا(سلام الله علیها) داد که هر کدام از دیگرى گرانبهاتر و پر ارزشتر بود که بعضى از آن‏ها در تاریخ ضبط شده مانند تسبیح حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و بعضى را ما نمى‏دانیم یک هدیه ظاهرا مادى نیز به او داد و عجب اینکه این هدیه نیز به فرمان خدا صورت گرفت چنانکه در حدیث زیر آمده است:
«سیوطى» در درالمنثور نقل مى‏کند: هنگامى که آیه شریفه «و آت ذالقربى حقه»: «حق ذى القربى (نزدیکان) را ادا کن» پیغمبر(صلی الله علیه و آله) فاطمه(سلام الله علیها)‏ را صدا زد و سرزمین «فدک» را به او واگذار کرد.
از مطالعه ى زندگى رسول خدا به خوبى استفاده مى شود که علاقه مند به مال و ثروت نبود و در جمع و ذخیره اموال کوشش نمى کرد، بلکه اموالش را در راه هدف یعنى ترویج خداپرستى به مصرف مى رساند. مگر همین پیغمبر نبود که اموال و ثروت بى حد و حصر خدیجه را در راه ترویج همین هدف مصرف مى کرد و خودش و داماد و دخترش در کمال مضیقه و سختى زندگى مى کردند و گاهى از شدت گرسنگى سنگ بر شکم مبارکش مى بست؟ پیغمبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) از آن افرادى نبود که بخواهد از موقعیتش استفاده کند و براى فرزندانش املاک و مستغلات تهیه کند. مگر همین پیغمبر نبود که میل نداشت دختر عزیزش یک پرده ى پشمى بر در اتاقش بیاویزد و دستنبد نقره به دست حسن و حسین (علیهماالسلام) و گردن بندى به گردن خویش بیفکند؟
این مطلب شایان توجه است که با آن همه سختگیرى ها که نسبت به زندگى داخلى خودش و دخترش داشت، به چه علت املاک و مزارع سنگین قیمت فدک را به فاطمه (علیهاالسلام) بخشید؟ این کار غیر عادى آن حضرت نمى تواند بى جهت باشد. در علت قضیه مى توان گفت: پیغمبر اکرم از جانب خدا مامور بود که على (علیه السلام) را به خلافت و جانشینى خودش تعیین کند و مى دانست که مردم به آسانى زیر بار زمامدارى او نمى روند و براى خلافتش کارشکنى خواهند کرد. مى دانست که بسیارى از خانواده هاى عرب نسبت به حضرت على عقده هائى دارند، زیرا على(علیه السلام) مرد شمشیر و عدالت است و کمتر خانواده اى است که یکنفر یا چند نفرشان در زمان کفر به دست آن جناب کشته نشده باشد.
پیغمبر اسلام مى دانست که براى خلافت و اداره ى ملت بودجه لازم است و با آن اوضاع و شرائط تهیه ى فورى بودجه کار دشوارى است. مى دانست که حضرت على اگر بتواند به فقرا و درماندگان کمک کند و نیازمندى هاى جامعه را برطرف سازد، کدورت ها تا حدى بر طرف و دلها به سویش متمایل خواهد شد.
فدک در زمان حیات رسول خدا در اختیار فاطمه (علیهاالسلام) قرار گرفت. به مقدار قوت لا یموتى از آن بر مى داشت و بقیه را در راه خدا صرف مى کرد و در بین بیچارگان تقسیم مى کرد
یعنی بخشیدن فدک به فاطمه(سلام الله علیها)‏ یک مسأله ساده نبود، پشتوانه‏اى بود براى مسأله ولایت على(علیه السلام)‏ و سندى براى تحکیم و تثبیت مقام والاى این خانواده بود.
از این رهگذر بود که فدک را به فاطمه علیهاالسلام بخشید و در واقع در اختیار خلیفه ى آینده اش قرار داد تا درآمد سرشارش را در بین فقرا و درماندگان تقسیم کند، شاید کینه و کدورت هاى دیرینه خودشان را فراموش کنند و متوجه بیت حضرت على گردند. در اوضاع بحرانى آغاز خلافت، از آن اموال استفاده کند و در راه پیشبرد هدف رسول خدا از آنها بهره بردارى نماید. در واقع مى توان گفت: فدک را تنها به حضرت فاطمه نبخشید بلکه به خانه ى ولایت تقدیم نمود تا بدان وسیله به بودجه ى اقتصادى خلافت کمک نموده باشد.
فدک در زمان حیات رسول خدا در اختیار فاطمه (علیهاالسلام) قرار گرفت. به مقدار قوت لا یموتى از آن بر مى داشت و بقیه را در راه خدا صرف مى کرد و در بین بیچارگان تقسیم مى کرد.
ولى نظام حاکم که هدف پیامبر(صلی الله علیه و آله) را به خوبى درک کرده بود بعد از رحلت ایشان  و قبضه حکومت تقریبا بدون هیچگونه فاصله زمانى، به استناد یک حدیث مجعول، فدک را از فاطمه زهرا(سلام الله علیها) گرفته و مصادره کردند و دستور دادند عمال و کارکنان فاطمه علیهاالسلام را از فدک بیرون کردند و عمالى را در جایشان نصب نمود. [تفسیر نورالثقلین ج ۴ ص ۲۷۲.] و فدک را جزء بیت المال کرد.
آری پیامبر با اهداف مشخص هدیه مادی و معنوی به دخترش بخشید اما دشمنان اهل بیت همانطور که حکومت علی را از او گرفتند، حق فاطمه را نیز پایمال کرده و آن را حق خود می دانستند. البته این موضوع خود به عنوان سندی مهم در تاریخ اسلام برای دشمنان این خاندان درباره تضییع حق اهل بیت ثبت شد.

فرآوری: علی نورگستر
تبیان

/ 0 نظر / 6 بازدید