حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

دفن شبانه، نماز بدون حضور و اطلاع خلیفه، قبر پنهان، اسرارى است که در درون خود پیام‌ها دارند. درست است که فاطمه این چنین خواست و این گونه وصیت کرد؛ ولى چه اتفاقى افتاده است که زهرا سلام الله علیها وصیت تاریخی‌اش را با این در خواست‌ها به پایان مى‌برد؟!! مگر نه این است که خشم و ناراحتی‌اش را نسبت به دشمنانش اظهار مى‌کند و در واقع چندین پرسش را در برابر نگاههاى تیز بین مورخان و آیندگان مى‌گذارد تا به پرسند: چرا قبر فاطمه پنهان است؟ و چرا دختر پیامبر شبانه و پنهانى دفن شد؟ و چرا علی علیه السلام بدون

+ ذکری‌که انسان رادرلحظات‌سخت‌نجات‌می‌دهد

ذکری‌که انسان رادرلحظات‌سخت‌نجات‌می‌دهد

 
آیت‌الله مجتبی تهرانی می‌گوید: روایات مختلفی در این باب داریم که وقتی انسان در گرفتاری قرار می‌‏گیرد، چه ذکری بگوید لذا اگر خداوند را به نام «یَا رَئُوفُ یَا رَحِیمُ» بخوانی، ‌ شدّت و سختی‏ات بر طرف می‌شود.

به مناسبت دهه کرامت و ایام ولادت ثامن‌الائمه (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) آیت‌الله مجتبی تهرانی به شرح حدیثی از امام رضا (ع) پرداخت که در ادامه می‌آید:
 
 «رُوِی عن اباالحسن الرضا (علیه‏السلام) قال: رَأَیْتُ أَبِی علیه‏السلام فِی الْمَنَامِ فَقَالَ یَا بُنَیَّ إِذَا کُنْتَ فِی شِدَّةٍ فَأَکْثِرْ مِنْ أَنْ تَقُولَ یَا رَئُوفُ یَا رَحِیمُ وَ الَّذِی نَرَاهُ فِی النَّوْمِ کَمَا نَرَاهُ فِی الْیَقْظَةِ».
 
ترجمه
 
در روایتی از امام هشتم علیه‏السلام منقول است که حضرت فرمودند: من در خواب پدر بزرگوارم یعنی موسی‏بن‏جعفر علیه‏السلام را دیدم؛ «رَأَیْتُ أَبِی (ع) فِی الْمَنَامِ فَقَالَ»، پدرم فرمود: «یَا بُنَیَّ»؛‌ای فرزند من، «إِذَا کُنْتَ فِی شِدَّةٍ»؛ آنگاه که در شدّت و سختی قرار گرفتی، «فَأَکْثِرْ مِنْ أَنْ تَقُولَ»، زیاد این ذکر را بگو: «یَا رَئُوفُ یَا رَحِیمُ». بعد حضرت می‌‏فرماید: «وَ الَّذِی نَرَاهُ فِی النَّوْمِ کَمَا نَرَاهُ فِی الْیَقْظَةِ»؛ امام هشتم علیه‏السلام به قول ما، دفع دخل مقدّر می‌‏کند که نگویی: آقا خواب دیده.
 
حضرت می‌‏فرماید: آنچه را که ما در خواب می‌‏بینیم مثل آن چیزی است که در بیداری می‌‏بینیم. تعبیر عجیبی است. «وَ الَّذِی نَرَاهُ فِی النَّوْمِ کَمَا نَرَاهُ فِی الْیَقْظَةِ»؛ یعنی شبهه‌ای در آن نیست.
 
ما روایات مختلفی در این باب داریم که وقتی انسان در گرفتاری قرار می‌‏گیرد، چه ذکری بگوید. ‌یکی از آن‏‌ها همین ذکر است. حتّی حضرت برای این ذکر سقف هم نمی‌‏گذارد که چه تعدادی بگو. بلکه می‌‏فرماید: خطاب به خداوند زیاد بگو: «یَا رَئُوفُ یَا رَحِیمُ». یعنی اگر خدا را به این نام بخوانی، ‌ شدّت و سختی‏ات بر طرف می‌‏شود.
 
در روایت دیگری از امیر المؤمنین علیه‏السلام منقول است که حضرت فرمودند: در شدّت و سختی بگو: لا حَولَ و لا قُوّة إلّا بِاللهِ العَلِیِّ العَظیم». چه بسا به قول ما در این دو روایت، یک جنبه‏های ذوقی هم باشد که چون یکی از القاب امام هشتم (ع) رئوف است، پدر بزرگوارش به پسرش سفارش می‌‏کند که وقتی در شدّت گرفتار شدی، ذکر «یَا رَئُوفُ یَا رَحِیمُ» را بگو. لذا چون یکی از القاب امام هشتم (ع) رئوف است، «یَا رَئُوفُ» را بر «یَا رَحِیمُ»، مقدّم می‌دارد و می‌‏فرماید موجب گشایش در کار‌هایتان می‌‏شود.
نویسنده : غلامرضانورمحمدنصرآبادی ; ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک