حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

دفن شبانه، نماز بدون حضور و اطلاع خلیفه، قبر پنهان، اسرارى است که در درون خود پیام‌ها دارند. درست است که فاطمه این چنین خواست و این گونه وصیت کرد؛ ولى چه اتفاقى افتاده است که زهرا سلام الله علیها وصیت تاریخی‌اش را با این در خواست‌ها به پایان مى‌برد؟!! مگر نه این است که خشم و ناراحتی‌اش را نسبت به دشمنانش اظهار مى‌کند و در واقع چندین پرسش را در برابر نگاههاى تیز بین مورخان و آیندگان مى‌گذارد تا به پرسند: چرا قبر فاطمه پنهان است؟ و چرا دختر پیامبر شبانه و پنهانى دفن شد؟ و چرا علی علیه السلام بدون

+ کدام شب، شب قدر است؟

در قرآن کریم، خداوند متعال می‌فرماید:

 

لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْر

 شب قدر از 1000 ماه برتر است.

 با این حال معصومین علیهم السلام به صورت دقیق این شب را مشخص نکرده‌اند! اما چرا؟

 

از امیرالمؤمنین علیه السلام همین سؤال پرسیده شد. ایشان فرمودند:

 لَسْتُ أَشُکُّ أَنَّ اللَّهَ إِنَّمَا یَسْتُرُهَا عَنْکُمْ نَظَراً لَکُمْ لِأَنَّهُ لَوْ أَعْلَمَکُمُوهَا عَمِلْتُمْ فِیهَا وَ تَرَکْتُمْ غَیْرَهَا وَ أَرْجُو أَنْ لَا تُخْطِئَکُمْ إِنْ شَاءَ اللَّهُ انْهَضُوا رَحِمَکُمُ اللَّهُ.

 شک ندارم که خدا از شما شب قدر را پنهان کرده است، به این دلیل که اگر شب قدر را بشناسید، تنها در آن شب به عبادت می‌پردازید و عبادت در شب‌های دیگر را رها می‌کنید!

 [البته] من امید دارم که اگر خدا بخواهد در تشخیص شب قدر خطا نکنید و خود را مهیای آن کنید.[1]

 البته روایات دیگری هم در این موضوع آمده است که نشان می‌دهد آنان بیشتر علاقه‌مند هستند که شیعیان در تمام این چند شب به عبادت بپردازند، نه اینکه عبادات خود را تنها مختص یک شب کنند. برای مثال  از امام باقر و امام صادق علیهما السلام نقل شده است که این دو بزرگوار فرموده‌اند:

 

شب قدر در شب بیست و یکم یا شب بیست و سوم است. چه می‌شود که در دو شب، مشغول عبادت شوی؟!

 

  همچنین از رسول خدا درباره شب قدر سوال شد، ایشان فرمودند:

 

 شب قدر در دهه آخر ماه رمضان است.

 

چه خوبست که ما هم به توصیه اولیاء دین عمل کنیم و هر سه شب، بلکه هر 10 شب آخر ماه مبارک رمضان را به عبادت بپردازیم، عبادتی هر چند کوتاه!

 

 پی‌نوشت:

[1]. بحار الانوار،ج 34،ص 346

 

نویسنده : غلامرضانورمحمدنصرآبادی ; ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٥/٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک