حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

دفن شبانه، نماز بدون حضور و اطلاع خلیفه، قبر پنهان، اسرارى است که در درون خود پیام‌ها دارند. درست است که فاطمه این چنین خواست و این گونه وصیت کرد؛ ولى چه اتفاقى افتاده است که زهرا سلام الله علیها وصیت تاریخی‌اش را با این در خواست‌ها به پایان مى‌برد؟!! مگر نه این است که خشم و ناراحتی‌اش را نسبت به دشمنانش اظهار مى‌کند و در واقع چندین پرسش را در برابر نگاههاى تیز بین مورخان و آیندگان مى‌گذارد تا به پرسند: چرا قبر فاطمه پنهان است؟ و چرا دختر پیامبر شبانه و پنهانى دفن شد؟ و چرا علی علیه السلام بدون

+ شباهت فاطمه سلام الله علیها و شب قدر

شباهت فاطمه سلام الله علیها و شب قدر

بسم الله الرحمن الرحیم

السَّلامُ عَلَیک یا فاطمةُ الزهراء سلام الله علیها

در تفسیر ملکوتی سوره ی قدر گفته اند مراد از شب قدر، حضرت صدیقه ی طاهره سلام الله علیها است. یعنی ای پیامبر، ما به تو فاطمه سلام الله علیها را ارزانی کردیم تمام این قرآن در فضیلت و زیبایی زهرای توست ما به تو لیلة القدر دادیم یعنی تمام این قرآن در فضیلت و زیبایی زهرای توست امام صادق علیه السلام می فرمایند : الیلةُ فاطمة، القدرُ الله: اللیلة فاطمه است و قدر خداوند.

-         شباهت های فاطمه سلام الله علیها به شب قدر:

1- ناشناخته ماندن قدر و جایگاه فاطمه سلام الله علیها:

شب قدر، از نظر ارزش و منزلت برای مردم مجهول است حضرت فاطمه سلام الله علیها نیز ارزشش ناشناخته است و نه تنها در این دنیا بلکه در آخرت هم قدر و منزلت حضرت زهرا سلام الله علیها به طور کامل شناخته نمی شود.

...

2- برتری از انبیاء الهی:

شب قدر با فضیلت ترین شب سال است که در بهترین ماه سال قرار گرفته است فاطمه سلام الله علیها نیز از تمام انبیاء و اوصیاء و ملائک مقرب بالاتر است مگر از پیامبر صل الله علیه و آله و سلم که از همه ی آفریدگان برتر است و حضرت علی علیه السلام که با حضرت فاطمه سلام الله علیها دریک رتبه اند.

3- ارزش محبت فاطمه سلام الله علیها

فضیلت و عبادت در  شب قدر بهتر و ارزشمند تر از عبادت در هزار ماه دیگر است محبت و دوستی حضرت صدیقه ی طاهره سلام الله علیها نیز از هر گونه عبادتی بالاتر و ارجمندتر است. بلکه اگر عابد در قلب خود محبتی از فاطمه سلام  الله علیها نداشته باشد مجاهده اش هیچ اثری ندارد چنان که امت های پیشین نیز مأموریت داشتند به ساحت قدسی آن حضرت محبت و معرفت داشته باشند.

4- فاطمه سلام الله علیها نردبان سیر الهی

ویژگی مهم شب قدر این است که انسان را به خدا نزدیک می کند حضرت فاطمه سلام الله نیز نردبان سعود و سیر الی الله هستند که به واسطه ی آن حضرت می توان به سرعت به خداوند رسید.

5- محبت فاطمه سلام الله علیها معراج انبیاء

شب قدر، معراج تمام انبیاء و اولیاء الهی است. ولایت و محبت حضرت زهرا سلام الله علیها به تمام انبیاء ارائه شد و آنان موظف به پذیرش آن شدند و میزان پذیرش ولایت فاطمه سلام الله علیها ملاک تعیین قدر و منزلت انبیاء گردید. چنان که در روایتی آمده است که : «نبوت و رسالت برای هیچ پیامبری تکامل نیافت مگر این که آن پیامبر صل الله علیها و آله و سلم به فضیلت و برتری حضرت صدیقه ی طاهره سلام الله علیها اعتراف نمود.

6- فاطمه بستر امامت

شب قدر ظرف نزول قرآن است زیرا در این شب، تمام آیه های قرآنی نازل گردید وجود نازنین فاطمه ی زهرا سلام الله علیها نیز ظرف امامت و مصحف است یعنی ائمه ی هدی علیه السلام در دامان حضرت زهرا سلام الله علیها پرورش یافته اند که همپایه ی قرآن عظیم الشأن بوده اند.

7- محل نزول آیات الهی

آیه های قرآن و مقدرات عالم و حقایق هستی در شب قدر نازل می شود. یکی از معانی « إنّا أنزلناه فی لیلة القدر» که در شأن حضرت زهرا سلام الله علیها وارد شده این است که آیه های کریمه ی قرآن بر قلب مطهر این بزرگوار نازل شده مقدرات عالم نیز بر قلب حضرت زهرا سلام الله علیها و سایر ائمه معصومین وارد می شود و سپس به سایر آفریدگان.

8- جدا کننده ی حق از باطل:

در شب قدر طبق آیه «فیها یفرقُ من امرٍ حکیم» هر امری به اساس حکمت الهی تدبیر و جدا می گردد فاطمه اطهر نیز جداکننده ی حق از باطل است و مؤمن را از کافر جدا می کند پس حضرت میزان و معیار حق است. چنان که پیامبر صل الله علیه  و  آله وسلم فرمودند: خداوند بر اثر خشم فاطمه سلام الله علیها غضبناک می شود و با رضایت او راضی می گردد.

9- قبر پنهان فاطمه سلام الله علیها

شب قدر در طول سال مخفی است و کسی نمی داند کدامین شب، شب قدر است قبر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نیز مخفی است و همچون شب قدر، ولی خدا از آن آگاه است.

10- رفتاری شفاف و روشن

عملکرد حضرت زهرا سلام الله علیها مانند شب قدر از محکمات قرآن است. چنان که حضرت امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: « ای شیعیان با دشمنانتان از طریق سوره ی « إنا أنزلناه » (قدر) احتجاج کنید تا پیروز شوید. به خدا قسم این سوره بعد از رسول گرامی اسلام صل الله علیه و آله و سلم برای خداوند متعال حجت بر مردم است.»

رفتار حضرت فاطمه سلام الله علیها نیز از محکمات است یعنی اگر سایر ائمه علیهم السلام به خاطر مصلحت اسلام و حفظ دین تقیه می نمودند. حضرت زهرا سلام الله علیها بدون هیچ تقیه ای نظر خود را ابراز می کردند و از جمله نپذیرفتن خلافت ابوبکر.

خانم نجمه مهدیه، از دانش آموختگان

نویسنده : غلامرضانورمحمدنصرآبادی ; ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک